همه چیز درباره مدیریت، تحول و بهره‌وری
مدیریت تحول


پیوندها

.:: آخرین مطالب ::.

موضوع: مدیرت زمان

 

  اگرچه زمان سرمايه‌ي ارزشمندي است اماتمام شدني است، تنها كساني كه از لحظه لحظه‌ي اين سرمايه در راه سعادت و كمال و بهروزي خويش بهره گيرند، در آينده و در بخشهاي پاياني عمر گرفتار حسرت برگذشته نخواهند شد . در بين همه‌ي منابعي كه در اختيار داريم زمان با ارزشترين آن ها است ولي، به اندازه‌ي اهميت خود از جايگاه و منزلتي بر خوردار نيست. علت بيشترشكستهاي جبران ناپذير زندگي فردي، كاري و اجتماعي، ما حاصل عدم استفاده‌ي مطلوب از زمان است. در دنياي انساني هيچ چيز مهمتر و با ارزشتر از زمان نيست. تنها سرمايه‌اي است كه مي‌توان از طريق آن همه چيز به دست آورد ، ولي با همه چيز نمي‌توان لحظه‌اي از آن را به دست آورد. آيا تاكنون فكر كرديم كه زمان محدود است و با تيك تيك ساعت، هر لحظه‌ كمتر وكمتر مي‌شود؟ تنها در سايه‌ي مديريت بهينه بر زمان است كه مي توانيم به آرزوها و خواسته‌هاي خود برسيم . موفقيت و شكستها مرهون استفاده از زمان است.

اصول مديريت زمان عبارت است از:

1.هدف گذاري 

      يك انسان موفق هيچ‌گاه بدون هدف دست به كار نمي‌ زند.انسان بي هدف كاملا تابع حوادث وپيشآمدهاست.كسي كه هدف روشن ومشخص درزندگي دارد، پس ازرسيدن به موفقيت احساس خوشبختي وآرامش مي كند. اهداف شما به ميل و خواسته‌ي خودتان مربوط است تا همت عالي چه باشد!

2.تعيين اولويت

     پس ازآن كه فهرست اهداف بلندمدت وكوتاه مدت شخصي، خانوادگي و حرفه اي خود را تهيه كرديد ضروري است كه آن ها را به ترتيب اولويت معين انجام دهيد. اگر بيش از يك هدف و يا وظيفه داشته باشيد بايداولويت بندي كنيد. اگر در يك روز معين ده كار مختلف مي خواهيد انجام دهيد، اولويت هركدام را بر اساس درجه‌ي اولويت بنويسيد. الويت ها دائماً در حال تغيير هستند، ممكن است مجبورشويد در آغاز هر روز الويت ها را مورد تجديد نظر قرار دهيد.

3. رعايت اولويت

     تا زماني كه كار مهمتر و با درجه‌ي اولويت بالاتر زمين مانده است، دست به كارهاي كم اهميت تر نزنيم.

مديريت زمان  = هدفگذاري + تعيين اولويت + رعايت اولويت

 
نویسنده : بهرام جلیل‌خانی
جمعه سی ام بهمن ۱۳۸۳


درباره نویسنده

بهرام جلیل‌خانی ٍ بهرام جلیل‌خانی
لیسانس اقتصاد و فوق لیسانس مدیریت از دانشگاه علامه طباطبایی تهران، معاون سابق توسعه مدیریت و سرمایه انسانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، مدیرکل منابع انسانی و تحول اداری استانداری زنجان و مدرس رشته‌های اقتصاد و مدیریت.
ایمیل : jalilkhani@yahoo.com

آمار بازدید
  خوش آمدید
نویسندگان:

وضعیت وبلاگ :

اوقات شرعی :